Skóre PageSpeed.cz (SPS): jak počítáme rychlost webu u uživatelů?
Oblast rychlosti webu a jejího měření je pro laickou veřejnost složitá.
Vezměme už jen metriky. Abyste znali skutečný stav webu u uživatelů, musíte sledovat minimálně šest čísel hodnot metrik Core Web Vitals, a to pro každou vaši doménu nebo subdoménu.
Proto přicházíme s jedním číslem, které je „proxy metrikou“ pro Core Web Vitals na mobilu i desktopu. Říkáme mu „Skóre PageSpeed.cz“ (SPS).
V tomto textu se dozvíte o motivaci, proč jsme k tomuto kroku přistoupili, ale také o tom, jak se naše skóre rychlosti počítá.
Proč hledat jedno číslo pro reprezentaci rychlosti celého webu?
Abyste znali skutečný stav rychlosti webu u vašich uživatelů, musíte vědět následující:
- Rozdíly mezi jednotlivými typy měření (CrUX, synth, RUM).
- Detaily o způsobu získávání dat od uživatelů Googlem, takže o Chrome UX Reportu.
- Hodnoty všech tří metriky Core Web Vitals – LCP, CLS, INP – pro všechny vaše weby a zvlášť pro mobil a desktop.
Až dosud jste v monitoringu PLUS nebo jiných nástrojích pro měření rychlosti tedy museli sledovat rychlost webu vašich domén na šesti číslech v dashboardu nebo v reportu Shrnutí:
Metriky Core Web Vitals od uživatelů pro několik vybraných domén.
Nelze se pak divit popularitě Lighthouse score, které je ale zaměřené na proces ladění rychlosti.
Lidé si myslí, že Lighthouse score (LPS) ukazuje v nástrojích jako PageSpeed Insights „jedno číslo pro celý web“.
Jenže měřit s jeho pomocí rychlost webu je špatně.
Nebo ještě lépe — úplně špatně.
Lighthouse score se nepotkává s rychlostí konkrétních webů i proto, že dokáže měřit jen jedno URL.
Jak tedy sledovat rychlost konkrétní domény ideálně jednou metrikou?
Nad tímto se v týmu PageSpeed.cz zamýšlíme už léta. Letos jsme konečn ě, v rámci přípravy vyhodnocení nejrychlejšího e-eshopu v České republice, přišli s vyhovující variantou. Nyní je tedy skóre PageSpeed.cz součástí rozhraní monitoringu rychlosti, ve variantách FREE i PLUS.
Výpočet skóre PageSpeed.cz
Projděme si nyní krok za krokem, jak skóre rychlosti webu (tedy „skóre PageSpeed.cz“) počítáme:
- Z Chrome UX Reportu vezmeme aktuální hodnoty tří metrik Core Web Vitals pro celou doménu nebo URL, zvlášť pro mobil a pro desktop.
- Každé metrice přidáme určitou váhu. Metriku LCP považujeme vzhledem k jejím velmi častým korelacím s konverzemi webů za nejdůležitější. Metriky CLS a INP mají nižší váhu.
- Data tří metrik vezmeme pro mobil i desktop. Nyní je váha mobilu i desktopu nastavená jako 7:3, protože návštěvy z mobilů silně převažují.
- Skóre se počítá v procentech, nejlepší je 100 %.
- Skóre má tři zóny hodnot: 0-49 červená; 50-89 žlutá; 90-100 zelená. Pokud má web vynikající hodnoty, ale jedna z metrik Core Web Vitals je v oranžové oblasti, pak i celkové skóre PageSpeed.cz bude limitováno oranžovou zónou hodnot.
Výsledkem je jedno číslo, které na stupnici 0-100 % ukazuje hodnotu rychlosti webu u uživatelů.
V reportu Shrnutí uvidíte skóre SPS pro mobil a desktop i pro jednotlivé typy zařízení zvlášť.
Věříme, že skóre PageSpeed.cz vám usnadní orientaci v rychlosti vašich webů. I tak je ale důležité ujasnit si, jak s touto novou metrikou zacházet.
Jak číst skóre PageSpeed.cz?
Skóre rychlosti webu PageSpeed.cz je „proxy metrika“. Může pomoci lidem, kteří se rychlostí webů nezabývají tak intenzivně jako třeba vývojáři.
Cílovou skupinou metriky SPS jsou majitelé webů, marketéři, projektoví manažeři a tak dále. Skóre ukazuje aktuální stav, ale do budoucna také historický vývoj stavu rychlosti konkrétní domény u uživatelů, a to vše na jedné procentuální hodnotě.
V žádném případě ale naše skóre nemá nahrazovat sledování rychlosti na úrovni Core Web Vitals a tedy tří metrik pro dva typy zařízení.
Skóre PageSpeed.cz nemá nahrazovat Core Web Vitals
Metriky Core Web Vitals vám řeknou více o stavu tří oblastí rychlosti:
V případě, že se pustíte do optimalizací, zaměření na tyto konkrétní metriky by mělo být hned prvním krokem. Zároveň platí, že v hodnotě metriky SPS neuvidíte, jak Google hodnotí rychlost vašich domén nebo stránek.
Doporučujeme vám tedy pro potřeby optimalizací a nastavení jejich cílů sledovat jak hodnotu metriky SPS, tak hodnoty metrik Core Web Vitals.
Kde je možné získat skóre PageSpeed.cz?
Hodnotu metriky uvidíte v reportu Shrnutí v monitoringu PLUS, ale je k dispozici i v bezplatném měření na našem webu – app.pagespeed.cz.