Přeskočit na hlavní obsah

Time To First Byte (TTFB)

Metrika Time To First Byte (TTFB) určuje, jak rychle do prohlížeče přijde první bajt z HTML kódu. Udává tedy rychlost serveru a sítě. Česky bychom mohli říct „doba do načtení prvního bajtu“.

TTFB ukazuje rychlost serveru (nebo infrastruktury), serverové části aplikace a taky rychlost sítě mezi serverem a prohlížečem uživatele.

pomocná Web Vitals metrika Time to First Byte Metrika TTFB. Jak je na tom váš backend?

Doporučujeme držet hodnotu TTFB co nejníže, ideálně pod 0,5 sekundy na všech typových stránkách, přičemž Google doporučuje hodnotu do 0,8 sekundy.

Proč je metrika TTFB důležitá

Vliv na metriku LCP

TTFB má přímý vliv na metriky FCP a LCP. Pokud máte hodnotu metriky TTFB přes 2,6 sekundy, nemůžete LCP prvek zobrazit za méně než 2,5 s, což je limit daný Googlem.

Zobrazení LCP prvky udává součet rychlosti backendu (TTFB) a rychlosti frontendu (stažení a zpracování HTML, CSS a JS souborů).

Backend + Frontend = LCP Rychlost backendu (TTFB) + rychlost frontendu = LCP.

Vliv na Crawl Budget

TTFB je také důležitý například pro crawl budget vyhledávačů. Crawl Budget udává kolik stránek vám robot z vyhledávače bude schopný projít a zaindexovat. Toto se týká hlavně velkých webů.

Pokud máte pomalou odezvu ze serveru, robot stihne projít méně stránek.

Vliv na Web Vitals a tedy SEO nebo PPC

Rychlost backendu ovlivňuje nejen rychlost samotných stránek, ale také pozice ve vyhledávání. Díky tomu, že má přímý vliv na metriku LCP a další Web Vitals, pomáhá webu získat lepší hodnocení v rámci SEO nebo i PPC, protože má vliv na Quality Score.

Jak můžeme TTFB měřit

Rozšíření Chrome „Web Vitals“

Pomocí doplňku přímo v prohlížeči můžete zjistit hodnotu TTFB pro jednotlivé stránky vašeho webu. V konzoli můžete potom najít spousty informací, na které části TTFB je vhodné se zaměřit při případné optimalizaci.

Rozšíření Web Vitals do prohlížeče Chrome Extension Web Vitals.

Přečtěte si více o měření rychlosti přímo v prohlížeči.

Data od uživatelů Googlu (CrUX)

Pomocí nástroje PageSpeed Insights můžete zjistit hodnotu metriky TTFB pro každou URL zvlášť nebo získat data pro celou doménu.

Monitoring PageSpeed.cz

V našem monitoringu plus ukazujeme nejen aktuální hodnotu TTFB pro jednotlivé URL nebo celou doménu, ale také pomocí grafu znázornit, jak se metrika měnila v historii.

Hodnoty metriky TTFB najdete i v našem nástroji Metrika TTFB v app.pagespeed.cz.

Data máme jak od uživatelů (CrUX), tak i ze syntetických měření (synth). (Viz různé typy měření rychlosti webu.)

Jak TTFB optimalizovat?

Možností, jak optimalizovat backend je mnoho. Vždy je nutné vycházet z dat měřících nástrojů. Pojďme si ukázat alespoň některé z nich.

Zvyšte výkon vašeho serveru nebo pořiďte výkonnější webhosting

Konzultujte s vaším správcem serveru možnosti upgrade paměti, výměny procesorů nebo nahrazení starých disků novými SSD disky na vašem serveru. Rychlejší hardware bude rychleji reagovat na požadavky uživatelů. Novější technologie pro ukládání dat zajistí rychlejší práci s databází.

Nastavte správně serverovou cache

Zkontrolujte si vaše nastavení cachování dotazů do databáze nebo cachování šablon. Serverová cache může výrazně snížit zátěž serveru a zlepšit dobu načítání tím, že ukládá často požadovaný obsah ve formě statických verzí. To umožňuje serveru rychleji odpovídat bez potřeby opakovaného zpracování dotazů na server.

Optimalizujte dotazy do databáze

Najděte dotazy do databáze, které se zpracovávají nejdéle a pokuste se je vylepšit. Vývojáři by měli na pravidelné bázi revidovat a optimalizovat databázové dotazy a nastavení serveru, aby zajišťovali maximální výkon a efektivitu kódu.

Přejděte na cloudové řešení

Metriku TTFB můžete také zlepšit přechodem vaší infrastruktury na některé z Cloudových řešení a celý provoz nechat na globálních hráčích.

Udržujte aktualizovaný stack

Myslete na udržování aktuálního vývojářského stacku. Například aktualizujte systémy na nejnovější verze PHP, sledujte novinky JS frameworků a využívejte nejnovějších postupů, které vývojářské platformy nabízejí.

Přečtěte si náš podrobnější článek o tom, jak můžou s rychlostí pomoci backendoví vývojáři.

Pravidelnou aktualizací můžete nejen zrychlit odezvu serveru, ale také předejít bezpečnostním hrozbám a útokům na vaši infrastrukturu.

Více informací o možnostech, jak zrychlit čas odpovědi serveru, najdete například na developers.google.com.