Optimalizace rychlosti: jak pomoci na backendu?
Backend hraje v optimalizaci rychlosti webu zásadní roli, protože správná optimalizace na straně kódu a serveru může eliminovat zpoždění, která často vznikají při zpracování požadavků a doručování obsahu.
Tento článek cílíme především na backendové vývojáře nebo správce serverové infrastruktury.
Vliv backendu na metriky rychlosti
Na začátek si pojďme říct, že rychlostní metriky nejsou jenom o frontendu. Backend má vliv na spoustu metrik, konkrétně i na ty ze sady Core Web Vitals.
Rychlost backendu měříme za pomocí metriky Time To First Byte (TTFB). Ideální hodnota metriky TTFB je do 0,8 sekundy. TTFB má přímý vliv na rychlost načtení webu, konkrétně na Largest Contentful Paint (LCP), rychlost načtení největšího prvku stránky.
Dobře to ilustruje následující zjednodušený graf. V případě, že TTFB zabere 2,6 sekundy, máme na webu problém a už nesplníme limit pro metriku LCP, který je 2,5 sekundy. V takovém případě vás už sebelepší frontendová optimalizace nezachrání a musíte sáhnout po optimalizaci backendové.
Čas backendu a čas frontendu dohromady tvoří hodnotu metriky LCP.
TIP: Optimalizace rychlosti je jedním z klíčových faktorů pro úspěch webu. Rychlý web nejenže zlepšuje uživatelský zážitek, ale také může přispívat k lepšímu hodnocení v SEO.
Kromě LCP má backend vliv také na jednu z pomocných Web Vitals metrik, kterou je First Contentful Paint (FCP), rychlost vykreslení jakéhokoliv obsahu.