Performance budgets (limity rychlosti webu)
Performance budgets je metodika, která slouží pro udržení rychlosti webových stránek na námi stanovené úrovni. Představme si budget jako limit hodnot pro různé metriky.
Nástroje, které sledují limity rychlosti webu, nás při překročení upozorní na potenciální problémy. To pomáhá týmům sledovat a zachovat nastavenou úroveň rychlosti, i když se přidává na web nový obsah nebo se mění funkce.
Performance budget pro hodnotu metriky TTFB (odezva serveru)
Jak limity rychlosti pomáhají při optimalizaci rychlosti?
Performance budgets je sada pravidel, které zajišťují, aby stránky zůstaly dostatečně rychlé a uživatelsky přívětivé. Limity fungují dobře s různými měřeními – jak se syntetickým, tak s RUM.
Limity rychlosti je dobré sledovat pro všechny důležité metriky. Konkrétně doporučujeme sledovat metriky ze sady Core Web Vitals a pak další pomocné metriky. Seznam sledovaných metrik by měl vypadat takto:
- Time to First Byte (TTFB)
- First Contentful Paint (FCP)
- Largest Contentful Paint (LCP)
- Cumulative Layout Shift (CLS)
- Interactive to Next Paint (INP)
- Total Blocking Time (TBT)
Na paměti je ale potřeba mít, že mezi syntetickým a RUM měřením jsou v metrikách poměrně podstatné rozdíly.
Syntetická měření jsou omezená na měření metrik během načítání stránky, což znamená, že výsledky pro metriky jako INP nebo CLS zde nejsou k dispozici nebo jsou nepřesné. Proto je nutné syntetické výsledky CLS brát oproti uživatelským datům (CrUX) jako částečné a namísto metriky INP v syntetice sledovat TBT.
Proč všem doporučujeme sledovat Performance Budgets?
Rychlost načítání webových stránek přímo ovlivňuje uživatelskou zkušenost a tím i obchodní výkonnost. Pomalý web může snížit míru konverzí a zvýšit míru opuštění (bounce rate).
Performance budgets pomáhají tento cíl plnit:
- Udržovat konzistentní úroveň metrik.
Nastavením limitů zabráníte problémům při nasazování nových funkcí nebo obsahu. - Automatizovat kontrolu.
S automatickým upozorněním na problémy nemusíte stále monitorovat ručně. - Testovat dlouhodobě na stabilním prostředí.
Díky zachování stejného testovací prostředí můžete porovnávat aktuální stav a vývoj s historickými čísly.
Jak si správně nastavit performance budgets?
Pokud používáte nástroje pro monitoring rychlosti webu, budou se vám určitě hodit tipy, podle kterých si limity nastavíte.
Ukázka Performance budgets v nástroji SpeedCurve.
V případě, že nastavujete limity rychlosti webu ručně, doporučujeme vám následující základní postup:
- Analýza a stanovení limitů.
Podívejte se na data za poslední 2 až 4 týdny a identifikujte nejhorší případy. Nastavte rozpočet tak, aby byl založen na nejhorších výsledcích. Toto je velmi důležitý bod, protože často se setkáváme s nepochopením limitů rychlosti, ty opravdu odráží aktuální stav. Nenastavujte je například na úroveň splnění metrik Core Web Vitals. To jsou totiž vaše dlouhodobé cíle. - Začněte s hlavními metrikami.
Doporučuje se zaměřit na několik klíčových metrik jako TTFB nebo LCP, a postupně metriky přidávat podle potřeby. - Pravidelná kontrola a aktualizace.
Webové stránky se neustále vyvíjejí, a proto je dobré limity pravidelně aktualizovat na základě aktuálních uživatelských dat.
Pro hlubší pochopení obecné problematiky nastavování limitů rychlosti doporučujeme články na webu MDN, na blogu SpeedCurve nebo od Harryho Robertse.
Monitoring PLUS jde na limity rychlosti webu jinak
V našem monitoringu rychlosti PLUS nastavujeme v rámci performance budgets, na rozdíl od tradičního přístupu, aktuální hladiny metrik zcela automaticky.
Limity rychlosti najdete v rámci reportu Hlídač. Hlídač každý den monitoruje rychlost měřených stránek vašeho webu. V případě, že se některá klíčová metrika změní, Hlídač rychlosti vás upozorní.
Na rozdíl od jiných nástrojů Hlídač pracuje bez nutnosti se mu aktivně věnovat a bez spamování. Vy se pak můžete věnovat tomu, co je pro vaše projekty klíčové.
Fungování Hlídače rychlosti v monitoringu PLUS.
Vysvětlíme si, co vidíte na obrázku:
- Metrika LCP se zlepšila, takže došlo k automatickému přepočtu na nižší hodnoty.
- Dochází ke skokovému zhoršení metriky.
- V případě, že se nejedná o dočasnou změnu, Hlídač pošle upozornění.
- Ani po dvou týdnech nedošlo k opravě, takže si Hlídač pamatuje novou hladinu pro hlídání metriky LCP.
Co říct závěrem? Rychlost webu má tendenci se kazit. Metodika Performance Budgets slouží k udržení stávající hladiny a sledování změn. Nejzásadnější vlastností monitoringu pak je umění hlídat hladiny těchto limitů a upozornit vás na případné problémy.